top of page

Profil

Katılma tarihi: 29 May 2022

Hakkında

Zeytin ağacının nimetlerinden en iyi şekilde yararlanma faaliyeti, bu eşsiz bitkinin özelliklerinin araştırılmasıyla başlamıştır. Böylece coğrafyamızda binlerce yıldır varlığını sürdüren zeytin ağaçlarının özelliklerinin tespit ederek, yararlı ve verimli türlerin ayrımı yapılmış, bölgeye adaptasyonunu tamamlamış yerel zeytin ağacı çeşitlerinin çoğaltılması sağlanmıştır. Üretici işbirliği ile verimli zeytin ağacı türleriyle bahçeler oluşturulmuştur.

Ülkemiz genelinde üreticilerimizle birlikte uygulamamız küçük bahçeler için nadir gen havuzuna sahip ağaçlardan yüksek nitelikli gıda takviyesi niteliğinde ürün üretimi, Geniş bahçeler için ise yüksek verime sahip zeytin ağacı çeşitleriyle gıda nitelikli sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimini yaygınlaştırmaktır.

Bu faaliyetin sürdürülmesi, Türkiye genelinde ürün markalaşmanın sağlanması ve kusursuz zeytin yağı üretim tekniklerinin yaygınlaştırılmasında akademik seviyede yol gösterici olmak yoğun cabamızdır. Böylece ülkemiz bu alandaki rakipleri ile çok daha güçlü olarak rekabet edebilecektir.

Zeytin Akademi (AÜ Teknokent)

Yönetici

Prof. Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA

Diğer Eylemler
bottom of page