top of page

YENİGÜN "Şehre göç ve miras zeytin üretimini olumsuz etkiliyor"

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkili Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, zeytinlik alanların şehre göç ve miras yoluyla el değiştirmesi yüzünden atıl kaldığına dikkat çekti.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkili Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, zeytinlik alanların şehre göç ve miras yoluyla el değiştirmesi yüzünden atıl kaldığına dikkat çekti.

Balıkesir´in Edremit ilçesinde düzenlenen zeytin ve zeytinyağı çalıştayına katılan Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, "Sadece zeytinlikler için değil, bir çok tarım alanında bunlar geçerli. Aynı şey fındık için de geçerli. Aynı şey bir çok tarım alanında da geçerli. Köydeki yaşlıların bakamaması ayrı bir dert. Köyden göçmüş gençlerin veya köyden göçmüşlerin tekrar baba veya dede toprağının satılmaması, ona bakılmaması veya bahçenin sahipsiz kalması nedeniyle yarıcıya verilmesi gibi olaylar söz konusu idi. Bütün bunları dikkate aldığımızda teklifler geliyor. "Hocam ne yapacağım 500 ağaç var. Ben buna bakım yapamıyorum. Yarıcıya verdim. İki teneke yağ verdi." O da bakmıyor. İlaçlar, hastalıklar, bir sürü problemler oluşuyor. Aynı şey diğer tarlalar için de geçerli. O zaman buna ciddi bir çözüm bulmamız lazım. Satamıyor, satmıyor veya misara kalmış bölünmüş o zaman bir problem var. Bunun çözümü profesyonel tarımsal üretim yapan tarımsal üretim yapan bakım şirketlerinin kurulması bunu Tarım Bakanlığında teşfik ettiğinde ziraat mühendisleri şirket kurabilirler. İçlerinde bakım şirketlerinde çalışacak olan budayıcısından, ilaçlamacısına, toprak işlemesinden hasadına kadar ekibin sertifikalı, belgelendirilmiş olması ön plana çıkacak. Böyle bir şirkette bakanlık onay verdiği zaman üreticiye gidip diyecek ki. "Böyle bir hizmetimiz var." Üretici diyecek ki "Benim budama elemanına ihtiyacım var. Budayıcı hizmetini almak istiyorum." Budama hizmetini, ilaç hizmetini, hasat hizmetini almak istiyorum deyip sıralayacak. Ya da diyecek ki "Benim bunları hiçbir şey yapacak halim yok. Ben size 29 yıllığına veya 49 yıllığına kiralıyorum." Böylelikle bahçenin sahibi profesyonel şirket olacak belli bir dönem. Veya üretim yapan üreticiye biz teknik destek vermiş olacağız. Sadece teknik destek değil, birebir uygulama. Tıpkı biçerdöver kiralama gibi. Böyle bir hizmette verim ve kaliteyi artırmış oluruz" dedi.

Comments


bottom of page