top of page

Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidi Yöresel Farklılıkların Tespiti...


Tavşan Yüreği(*) ve Beylik(*) zeytin çeşitleri ile Karazeytin tipinin kusursuz üretilmiş natürel sızma zeytinyağı önemli bazı minör bileşenler açısından 2 sezon ve farklı lokasyonlardan numuneler alınarak test edilmiştir. 2019-20 sezonunda her üç zeytinden numune alınıp zeytinyağı üretmek söz konusu olmuş olsa bile Kara zeytin tipinin zeytinyağı kusurlu çıkınca analiz edilmemiştir. 2020-21 sezonunda ise alternans nedeniyle ürün alınamayınca yine Karazeytinden zeytinyağı üretmek mümkün olamamıştır.

Bu çalışmayla Tavşan Yüreği zeytin çeşidi için daha önce yürütmüş olduğumuz SANTEZ projesinde Oleokantal seviyesi yüksek zeytin çeşidi olarak verilen bilgi doğrulamıştır.

191 mg/kg gibi çok yüksek bir Oleokantal seviyesine sahip Tavşan Yüreği zeytin çeşidinden üretilen kusursuz natürel sızma zeytinyağı ilaç olarak kullanılabilmektedir. Antalya nu fırsatı değerlendirmelidir.

Karazeytin tipinin BATEM veya Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü tarafından tescil işlemlerine başlanmasında fayda vardır. TTSM tarafından yapılan tescil işlemleri genelde UPOV kriterlerine göre morfolojik ve pomolojik özellikler açısından olduğu için sofralık zeytin veya zeytinyağı özellikleri açısından değerlendirilmez.

Tavşan Yüreği zeytin çeşidine göre acılık ve yakıcılık açısından daha yüksek değere sahip olmasına rağmen Beylik zeytin çeşidinde acılık ve yakıcılığın kaynağı henüz tespit edilememiştir. Bu nedenle bir sonraki aşamada her iki çeşit ve bir tipin polifenol bileşen analizlerinin yapılmasında fayda vardır.


Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidi Yöresel Farklılıkların Tespit Edilmesi Projesi
.pdf
Download PDF • 8.29MB


Comments


bottom of page