top of page

"Dünyada 7,5 milyar insan zeytinyağından haberdar değil."

Zeytinyağı hangi bölgelerde üretiliyor ve tüketiliyor?

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, dünyada bitkisel yağ üretiminin yaklaşık 230 milyon olduğunu ve bunun 3 milyon tonunun zeytinyağı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özkaya, Türkiyenin sağlık bileşeni yüksek zeytinyağı üretmesi gerektiğini vurgulayarak, “3 milyon ton zeytinyağının yüzde 95ini üreten 8 Akdeniz ülkesi var. 8 Akdeniz ülkesi; başta İspanya, yüzde 50sini üretiyor. Bunu takiben İtalya, Yunanistan, Tunus, Türkiye geliyor. Türkiye 5inci sırada ve yılda yaklaşık 300 bin ton zeytinyağı üretimine sahip. Türkiyenin arkasında ise Portekiz, Fas ve Mısır var geliyor. Dünyadaki zeytinyağının yüzde 95ini üreten bu 8 ülke, zeytinyağının yüzde 75ini de iç pazarlarında tüketiyor. Bu 8 ülkenin yaklaşık nüfusu 250 milyon. Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve 7,5 milyarın üzerinde bir nüfus zeytinyağından haberdar değil” ifadelerini kullandı."Zeytin ağaçları taşınabilir mi?"

Zeytin ağaçlarının taşınmasının çeşitli sebepleri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özkaya, “Bunlardan bir kısmı yol yapımıdır, baraj yapımıdır. Değişik amaçlarla zeytin ağaçları taşınabilir. Bunun yanında eski zeytin bahçelerini dönüştürmek için yeni bahçeler kurmak için daha yoğun üretim yapmak için özellikle İspanyada başlayan bir zeytin taşıma süreci yaşanıyor. İspanyada yaşlı zeytin ağaçları bahçelerden sökülüyor ve zeytin ağaçları peyzaj amaçlı kullanılacak şekilde yeniden başka yerlere dikiliyor. Ancak taşıma sırasında dikkat edilecek bazı hususlar var. Özellikle zeytin ağacının toprak altındaki yumrusuna dikkat edip korursak zeytin ağacı çok rahat bir şekilde taşınabilir. Ağacın bakımını yaparsanız, meyve vermeye de devam eder. Hangi şartlar altında taşımanız gerektiğini iyi bilmeniz lazım, tekniğini iyi bilmemiz lazım. İspanyada, İtalyada yaşlı zeytin ağaçlarında önemli bir dönüşüm görüyoruz. Eski ağaçlar peyzaj için kullanılıyor, yerlerine genç fidanlar dikiliyor. Örneğin İspanya, yoğun üretim olduğu için yeni bodur zeytin bahçeleri kurmak için uğraşıyorlar. Bunun için mevcut yaşlı ağaçları söküp yerine yeni bodur ağaçlar diken çiftçiler var” diye konuştu.


"Sağlık bileşeni ve katma değeri yüksek ürün olarak üretmek"

Prof. Dr. Özkaya ayrıca "Zeytinyağı, içinde bulunan "oleokantal" adlı bileşen nedeniyle sağlık açısından çok faydalıdır. Bu bileşenin yüksek olduğu zeytinyağları yurt dışında yüksek fiyatlara satılmaktadır. Türkiye, bu tür zeytinyağlarını üretip ihraç ederek ekonomik değer elde edebilir. Zeytinyağını yüksek sağlık bileşeni ve katma değeri yüksek bir ürün olarak üretmek, Türkiye'nin dünya pazarındaki konumunu güçlendirecek ve ülkeye döviz girişine ciddi katkı sağlayacaktır." dedi.
Commentaires


bottom of page