top of page

BİLGE AĞAÇ DERGİSİ/ Bu fırsat kaçmaz...

Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya Bilge ağaç dergisinin Nisan 2024 tarihli 15.sayında; '"Tavşan Yüreği çeşidi zeytinyağı, içindeki oleokantal oranıyla dünyadaki diğer çeşitler arasın­da yüksek orana sahip olduğu  İspanya Cordoba Üniversitesinde yapılan testlerle de belirlendi" dedi.


Mücahit Taha Özkaya Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidi
Mücahit Taha Özkaya Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidi

SAĞLIK İÇİN KULLANILABİLİR

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakülte­ si Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, "Tavşan Yüreği ve Beylik zeytin çeşitleriyle Kara Zeytin tipinin kusursuz üretilmiş natü­rel sızma zeytinyağı önemli bazı minör bileşenler açısından iki sezon ve farklı lokasyonlardan numuneler alınarak test edildi. 2019-20 sezonunda her üç zeytin­ den numune alınıp zeytinyağı üretmek söz konusu olmuş olsa bile 'Kara Zeytin' tipinin zeytinyağı kusurlu çıkınca analiz edilmedi. 2020-21 sezonunda ürün alına­ mayınca yine 'Kara Zeytin'den zeytinyağı üretmek mümkün olamadı. Bu çalışmayla 'Tavşan Yüreği' için daha önce yürütmüş olduğumuz projede oleokantal sevi­yesi yüksek zeytin çeşidi olarak verilen bilgi doğrulandı. 191 mg/kg gibi yüksek bir oleokantal seviyesine sahip 'Tavşan Yüreği zeytin meyvesi çeşidinden üretilen kusursuz natürel sızma zeytinyağı sağlık için kullanılabilir. Antalya bu fırsatı değerlendirmeli" diyor.


SADECE 3 MİLYONU ZEYTİNYAĞ!

Dünyada üretilen bitkisel yağ mikta­rının yaklaşık 200 milyon ton olduğunu, bunun da 3 milyon tonunu zeytinyağının oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Özkaya, "Bu zeytinyağının da yaklaşık yüzde 70- 75'i üretici ülkeler tarafından tüketiliyor. Ülkemizin bitkisel yağ ihtiyacının yaklaşık

2.5 milyon ton olduğu, bunun da 150-170 bin tonunun zeytinyağından karşılandığı düşünüldüğünde zeytinyağının hem dün­ ya hem de ülkemiz için bitkisel yağ ihtiya­cını tek başına karşılayabilecek kadar ye­ terli olmadığı görülebilir" diye konuşuyor.


EKONOMİYE KAZANDIRILMALI

Zeytinyağım diğer bitkisel yağlardan ayıran unsurlar bulunduğunu, 3 bin yıl yaşayabilen bir meyve ağacının meyve yağı olması nedeniyle rafinasyona ihti­yaç duymayan tek yağ olduğunu kay­ deden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, kendine özgü yapısı nedeniyle üretim maliyetinin diğer bitkisel yağlardan çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor ve ek­liyor: "Tavşan Yüreği potansiyeli yüksek bir çeşit. O nedenle bölgede yaygınlaş­tırılmalı ve mutlaka meyvesiyle, yağıyla ekonomiye kazandırılmalı."
Comments


bottom of page