top of page

ANKHABER "Ankara işe el atınca 4 ödül birden geldi..."

KÖŞE YAZISI Ahmet Tezcan 25 Ağustos 2021


Neden mi söz ediyorum, hayat sıvısı, kudret akışkanı, sağlık iksiri Zeytinyağından.

Ankara Üniversitesi, en yakın zeytin ağacına 450 km uzakta ama 1986 yılında başladığı zeytin çalışılmalarından sonra bakın neler oldu ve bunlar İLK KEZ oldu:

  • Hem Ar-Ge hem ticari anlamda Mobil zeytinyağı fabrikası projesiyle gen kaynakları ekonomiye kazandırıldı.

  • Uluslararası Zeytincilik Sempozyumu (ISHS-5th International Olive Growing Symposium) düzenlendi.

  • Uluslararası Zeytin Konseyi Türk Delegasyonunda Danışman ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Kurumsal Üyesi oldu.

  • Zeytincilikle ile ilgili 6 bölümlük TRT belgeseli hazırlandı. (http://webtv.ankara.edu.tr/video/anadolu-mucizesi-zeytin)

  • AB Zeytincilik projesi desteği alındı.

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi Zeytincilik Araştırma Komisyonuna uzman danışmanlık hizmeti verildi.

  • İlk kez sadece zeytin çalışan bir TEKNOKENT şirketine sahip oldu.

Zeytincilikle ilgili sayısız Radyo ve TV programları, on-line veya yüz yüze eğitim faaliyetleri de cabası..

Bitmedi…

***

Yüksek Ziraat Enstitüsü olarak işe başlayıp,1948’den beri önemli işlere imza atan Ankara Ziraat, zeytinyağı ile temas edince ülkemize uluslararası alanda 4 ödül birden kazandırdı.

Çalışanı takdir edeceksiniz, bu bir erdemdir, çalışana da şevk verir, hız verir, onurlandırır. Münhasıran Bahçe Bitkileri Bölümü-ki Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya’nın büyük emeği vardır- zeytinle ilgili akademik çalışmalar, yurtiçi ve yurtdışı projeler ve yayınlanan makalelerini saymıyorum! Özetle bilimsel anlamda Ankara Üniversitesi zeytinciliğimize ciddi katkılarda bulunmuş ve bu anlamda bütün illere en yakın üniversite olduğunu da göstermiştir. Şimdi spesifik bir örnek vereceğim.

“İki devlet bir millet” dediğimiz Can Azerbaycan’dan bir iş insanı geldi; Nurlan Yusufoğlu.. Azerbaycan Kültür Derneği’nin de kurucusu ve başkanıdır kendisi. Ankara Üniversitesi’yle yani Mücahit Hoca’yla temas edince Türkiye’de zeytinciliğe gönül verenlerden oldu. Ünlü filozof Aristo’nun mektep kurduğu Asos Behramkale’de zeytinciliğe başlayıp “Sıfır Atık” ileri teknolojisiyle ürettiği zeytinyağı ile tadım alanında Türkiye,4 ULUSLARARASI ÖDÜL kazandı. Ankara Ziraat akademisyenleri, yatırımcı ve çalışanları da teşekkürü hak ettiler.

***

Mutfağın ötesinde bence zeytinyağı bir ilaçtır. Çiğ zeytinyağından cildinize, yüzünüze sürün, varsa yaranızı pansuman edin, iyileşecek, güzelleşecek, şifa bulacaksınız. Adım gibi inanırım ben buna. Yoksa en başta Kur’an-ı Kerîm olmak üzere bütün kutsal kitaplarda zeytinyağı neden konu edilsin ki?!

Bu arada siz hiç “Zeytinyağlı Dondurma” tattınız mı?! O da bir başka yazı konumuz olacak. Zeytin dostlarına ve Azerbaycan’a selam ve sevgiler.

Comments


bottom of page